Dům a zahrada, Nábytek, Obývací pokoj,
Obývací stěny

Tisíce levných předmětů!
Tisíce levných předmětů!

Kostivalová mast, zinková mast, koňská mast, měsíčková mast, recept mastí

Ačkoliv jsou lékárny zaplaveny všemi možnými druhy léků a chemicky vyráběných látek, lidé opět stále více věří účinkům léčivých mastí, ať už doma vyráběných či k dostání v obchodech nebo i některých lékárnách.

Domácí masti se vyrábí z těch nejkvalitnějších bylin a přidává se do nich léčivý olej, který zajišťuje maximální hojivý účinek. Mastičce navíc zůstává přirozená barva a vůně byliny, která byla louhována. Při léčbě mastí se ještě doporučuje užívat léčivé bylinné čaje. To proto, aby k hojení docházelo nejen zvenku, ale i zevnitř. Lidem nejznámější je měsíčková mast. Používá se na popáleniny, řezné a bolavé otevřené rány, bércové vředy, popraskanou kůži a rty, dále na proleženiny, křečové žíly, různá povrchová zranění, zánět žil, hemeroidy. Často se používá na omrzliny, pro zlepšení prokrvování a unavené nohy, pro zhojení po amputaci prsu, a také pro snížení horečky - natírají se chodidla. Nejúčinnější je měsíčková mast s měsíčkovým olejem a kafrem. Měsíček je bylina čistící krev a zároveň mající velmi dobré hojivé i uklidňující účinky. Měsíčková mast má oranžovo žlutou barvu. Kafr má spolu s měsíčkem hojivé účinky na pokožku.
Široké využití má rovněž kostivalová mast. Používají ji sportovci, k masáži namáhaných svalů a šlach, často se používá na záněty, při krvácení, otocích, dále na popáleniny a opařeniny, zlomeniny - pomáhá srůstu kostí, na otevřené rány, pohmožděniny, a artritidu. Kostival se využívá již mnohá staletí. Zvláště ve středověku byl kostival využíván pro napomáhání srůstu kostí zcela běžně. Kostivalová mast by se neměla používat na hluboké rány, protože urychlí zhojení na povrchu dříve, než-li se rána stačí zahojit zevnitř. Později mohou nastat komplikace. Kostivalová mast má příjemná chladivý účinek, tlumí bolest a hojí ránu. Mast lze užívat také vnitřně, avšak pozor na poškození jater. Pro kostivalovou mast je typická bílá až lehce narůžovělá barva. Po nanesení mastičky se doporučuje ránu přikrýt, aby byla v teple. Při léčbě artritidy, zánětech šlach, revmatizmu, otoků, boleti svalů, zad a také při křečových žilách se velmi často doporučuje koňská mast. Vyrábí se podle dlouholeté tradiční receptury z pětadvaceti druhů bylin a rostlinných extraktů. Silný účinek je zaručen vyváženým obsahem bylin. Koňská mast rychle vyvolává intenzivní osvěžení či zahřátí a prokrvení. V prodejnách najdete dva základní druhy koňské masti - koňskou mast chladivou a koňskou mast hřejivou. Na zklidnění pokožky je nejvhodnější zinková mast. Využívá se také na opruzeniny. K dostání v každé drogerii, hledejte ji mezi pleťovými krémy a pleťovými maskami. Zinková mast obsahuje miniaturní kousky kovu.