Dům a zahrada, Nábytek, Obývací pokoj,
Obývací stěny

Tisíce levných předmětů!
Tisíce levných předmětů!

Padání vlasů u žen, po porodu, u mužů příčiny, na jaře, nadměrné vypadávání vlasů u žen při kojení, v těhotenství, přípravky proti vypadávání, vitamíny

 

Trápíte se každý den při česání chuchvalci vlasů, které ulpívají na hřebenu? Máte obavy z plešatění? Zdravému člověku denně vypadne 80 - 100 vlasů. Pokud jich napočítáte víc, trpíte nadměrným vypadáváním vlasů a měli byste ze všeho nejdříve začít pátrat po příčinách. Existuje mnoho přirozených příčin padání vlasů, které nemůžeme ovlivnit. Vlasy padají hojněji v určitých obdobích. Zvýšené padání vlasů na jaře a na podzim je normální jev, projevuje se u lidí, stejně jako u zvířat, která v těchto obdobích mění srst. Pokud máte pocit, že má padání vlasů na jaře příčiny v jiné oblasti či máte pocit, že počet vypadaných vlasů přesáhl únosnou mez, měli byste se zaměřit zejména na svůj zdravotní stav. Příčinou ovšem nemusí být pouze různá onemocnění. Za padání vlasů u žen mohou často hormonální změny. Běžně můžeme pozorovat padání vlasů v těhotenství, vypadávání vlasů po porodu, v době přechodu, méně často se objevuje v době puberty, kdy se může projevit i u chlapců. Padání vlasů po porodu se projevuje v nejvyšší míře obvykle v období tří měsíců po porodu. Padání vlasů v těhotenství se nejvíce projevuje v období 2. až 3. měsíce gravidity. Padání vlasů po porodu by mělo ustat do devátého měsíce, jinak je nutné příčiny hledat jinde. Stejné důvody má padání vlasů při kojení. Hormonální změny, které v tomto období ve vašem těle probíhají, mají velký vliv na porost vaší hlavy. Žena by měla pro zmírnění těchto projevů dodržovat správnou životosprávu, kojící žena by měla jíst pestrou stravu, do jídelníčku často zařazovat například ryby. Důležité je doplňovat vitamíny, minerály a další důležité látky. Samozřejmostí by mělo být, že žena při kojení nekouří a nepije velké množství alkoholu. To však nemá vliv na stav vašich vlasů pouze v období těhotenství a kojení. Pokud padání vlasů při kojení pokračuje i déle, než 9 měsíců po porodu, je možná problém jinde. Pravda ale je, že má vypadávání vlasů u žen příčiny většinou právě v těchto hormonálních změnách, jejichž projevy obvykle brzy zmizí a vlasy získají zpět svou původní kvalitu.

Problémy s vlasy netrápí jen ženy, velké množství mužů každý den s hrůzou sleduje ubývající vlasy a děsí se představy, že skončí stejně jako jejich holohlaví otcové. Bohužel, jejich obava, že má padání vlasů u můžu příčiny v dědičnosti, nejsou neopodstatněné. I u mužů mají vliv hormony. Příčinou tedy může být i nadměrná výše hladiny mužských hormonů. Padání vlasů u mužů je častější než padání vlasů u žen a hlavně ve více případech končí úplným vypadáním.

Pokud se bojíte, že má nadměrné vypadávání vlasů příčiny v nějakém vážnějším onemocnění, rozhodně navštivte lékaře. Špatný stav vašich vlasů může být skutečně signálem, že ve vašem těle není něco v pořádku. Častou příčinou může být například porucha štítné žlázy. Zejména je třeba nepodceňovat nadměrné vypadávání vlasů u dětí. Pokud tedy podobný problém pozorujete u svých dětí, rozhodně s návštěvou dětského lékaře neotálejte. Je možné, že příčina bude nakonec v nedostatku některého vitamínu, ale může se také ukázat, že padání vlasů je vedlejším projevem vážnější choroby.

Léčbě by mělo předcházet důkladné vyšetření a zjištění příčin. Pokud není zjištěna příčina v nějaké chorobě či poruše vnitřních orgánů, může vám váš doktor předepsat různé přípravky proti vypadávání vlasů. Zamezit padání vlasů přípravky a vitamíny, však mnohdy nestačí. Někdy je třeba zlepšit váš celkový životní styl, změnit jídelníček, chránit vlasy před škodlivými jevy a omezit mechanické poškozování, jako je fénování či kulmování. Vhodné je používat jemné šampony, vyhnout se častému barvení a trvalé. Vliv na vlasy má však i váš duševní stav. Pokud jste neustále ve stresu, je pravděpodobné, že se vypadávání vlasů dříve, či později nevyhnete. Pečujte tedy o své fyzické a psychické zdraví a vaše vlasy budou krásné a husté do pozdního věku.