Dům a zahrada, Nábytek, Obývací pokoj,
Obývací stěny

Tisíce levných předmětů!
Tisíce levných předmětů!

Paměťové karty micro sd, paměťová karta memory stick micro, karty mmc, xd karty m2, paměťové karty do fotoaparátu, foťáku

Paměťové karty (paměťovky) jsou elektronická zařízení, která slouží k ukládání dat. Používají se v digitálních fotoaparátech, PDA, laptopech, mobilních telefonech, přehrávačích, videohrách a jiných elektronických zařízeních. Obvykle jsou založena na paměti typu flash.

Základem byla paměť ROM (umožňovala jen jeden permanentní zápis), tu později nahradila EPROM (pomocí UV záření bylo možno paměť vymazat a pomocí unikátního programátoru opět naprogramovat). Třetím a zároveň posledním vylepšením, byla možnost přepsat či vymazat obsah paměti elektrickým signálem. Termín “Flash“, který se v souvislosti s paměťovými kartami často vyskytuje, je odvozen právě od principu přepsání/vymazání paměťových buněk jediným elektrickým výbojem. Flash paměti se stávají stále více populární v oblasti přenosných počítačů a elektronických komunikacích. Zde je několik důvodů proč:

  • Stabilní uložení informací (uchová data i bez napájení)

  • Velice nízký příkon vhodný pro přenosná zařízení závislá na baterii

  • Jsou schopny odolat otřesům bez ztráty dat

  • Rychlost (extrémně krátká vybavovací doba)

Druhy paměťových karet:

CompactFlash (CF)
Memory Stick (MS)
Multimedia card (MMC)
Secure Digital (SD)
Smart Media (SM)
xD Picture card (xD)

Paměťové karty MMC

Paměťová karta MMC má jednu velkou nevýhodu v podobě nízké datové propustnosti (důvodem jsou použité 1-bitové sběrnice). Proto byl v roce 2004 na trhu představen vylepšený standard MMC 4.0, který nejenže zachoval zpětnou kompatibilitu se staršími kartami MMC, ale především byla podstatně urychlena práce s pamětí. Karty MMC 4.0 umožňují zápis rychlostí až 18 MB/s, čtení pak dokonce celými 20 MB za jednotku času. V současnosti je možno zakoupit tento typ paměťové karty v rozsahu 128 MB až 4 GB, o rozměrech 32 mm × 24 mm × 1,4 mm a váze max. 1,5 gramů.

Paměťové karty xD, paměťové karty do fotoaparátu

Paměťová karta xD je druh paměťové karty určené především pro použití v digitálních fotoaparátech (xD = extrémně Digitální). Od roku 2007 jsou nabízeny v kapacitách: 16 MB, 32 MB, 64 MB, 128 MB, 256 MB, 512 MB, 1 GB a 2GB; všechny o rozměrech 20 mm × 25 mm × 1,78 mm a váze 2,8 gramů.

Data z xD karty lze přenést do počítače připojením fotoaparátu k PC (obvykle přes USB ), nebo přes čtečku karet. V obou těchto případech chápe počítač kartu jako velkokapacitní paměťové zařízení, přestože software nebo firmware toto může změnit. Čtečky karet mohou být umístěny buď v PC, nebo připojeny kabelem. Na trhu jsou k dispozici různé adaptéry umožňující zasunutí karty xD do čteček jiných formátů jako je Flash Card nebo SD Card. Stejné adaptéry lze použít i v fotoaparátech.

Paměťové karty SD

Paměťová karta SD je velmi podobná kartě MMC, liší se pouze tloušťkou. I právě proto se u některých telefonů můžeme setkávat se sloty SD/MMC, které umí pracovat s oběma typy karet. Ale pozor, ve slotu SD lze díky podobným rozměrům používat kartu MMC, avšak opačně to udělat nelze – ať už díky tloušťce nebo chybějícímu kontaktu. SD karta má oproti MMC kartě mechanickou pojistku proti nechtěnému přepsání dat.

Rozměry jsou 24 mm × 32 mm × 2,1 mm ve slotech pro SD kartu lze použít i MMC kartu. Pro mobilní telefony je především určena novější a menší paměťová karta mini SD – rozměry 21,5 mm × 20 mm × 1,4 mm nebo paměťová karta micro SD – 15 mm × 11 mm × 1 mm. Paměťové karty micro SD jsou také známé pod názvem TransFlash. Pro zvětšení na velikost SD karty lze použít adaptér. Karta se připojuje přes SD/SPI rozhraní a má unikátní identifikační číslo, jež ji chrání proti nelegálnímu kopírování obsahu karty. S adaptérem lze použít ve všech SD slotech.

Paměťové karty do mobilu

Memory Stick jsou paměťové karty uvedené na trh firmou Sony v roce 1998. Původní karty měly kapacitu do 128 MB nebo v případě Memory Stick Select 256 MB (zde byly použity dvě paměťové banky v jedné kartě). Vylepšená verze Memory Stick Pro zvětšila přenosovou rychlost a kapacitu, u verze Memory Stick Duo se zmenšily rozměry karty (existuje i Pro Duo verze). Zatím poslední uvedená verze karty je miniaturní paměťová karta Memory Stick Micro, která je označována jako M2.

Paměťová karta M2 je mimořádně malá paměťová karta, určená ke splnění potřeb vysoce kompaktních, multifunkčních mobilních telefonů a jiných kompatibilních zařízení. Podpora technologie Magic Gate. S přiloženým adaptérem lze paměťové karty M2 použít ve všech zařízeních, které podporují MS nebo MS Pro formát. Paměť typu Flash -přenosová rychlost až 15 MB/s ,rozměry 15 mm × 12,5 mm × 1,2 mm a váze 1 g.

Nákup paměťových karet

Nákup paměťových karet se nijak neliší od běžného nákupu věcí. Buď si je můžete zakoupit v kamenné prodejně, či přes internet ( e-shop, bazar, inzerát). V současné době nabízí obchody akce na paměťové karty do foťáku (paměťové karty do fotoaparátu) za nejvýhodnější ceny.