Dům a zahrada, Nábytek, Obývací pokoj,
Obývací stěny

Tisíce levných předmětů!
Tisíce levných předmětů!

Školní potřeby Witch, školní batohy Cool, Nike, školní batohy Topgal, Hama, Loap, levné školní aktovky Hama, Cars, pomůcky do školy, e-shop

Správný výběr školní výbavy je pro další životě prvňáčka velmi zásadní, a to nejen z hlediska psychologického a sociálního, ale především z hlediska zdravotního a bezpečnostního.

Mezi první věci do školy, které musíme dítěti při nástupu do školy pořídit, patří školní aktovka. Při výběru tašky do školy bychom měli sledovat několik důležitých kritérií: Hmotnost – veškeré pomůcky do školy by měly být co nejlehčí. Váha školní aktovky pro prvňáky a žáky prvního stupně základní školy by se měla pohybovat kolem hodnoty 1000g (+- cca 200g). Aktovky do školy pro starší děti mohou být přibližně o dalších 200g těžší. Z hlediska bezpečnosti je u malých dětí nutné, aby školní aktovky a batohy neměly ostré hrany a dítě se tak o ně nemohlo poranit. Mezi další bezpečnostní opatření se počítá použití reflexních barev a dalších prvků (např. odrazek, nášivek apod.), které by měly být umístěny jak zepředu, tak po stranách tašky a také na popruzích. Veškeré kvalitní školní batohy a aktovky musí bezesporu mít vyztužená, správně anatomicky tvarovaná záda. Vyztužené by měly být rovněž popruhy, důležitá je i možnost nastavení jejich délky a šířka popruhů, která by měla činit cca 4 – 5cm. Popruhy se nesmí dotýkat krku dítěte. Neopomenutelné je i pevné dno. Dále by součástí aktovky mělo být poutko na zavěšení a vypolstrované držátko odpovídající dětské ruce. Použitý povrchový materiál by měl být voděodolný a omyvatelný. Po stranách jsou vhodné „zástěrky“ bránící zatékání deště do tašky. Vnitřek batohu či tašky by měl být rozdělen alespoň na dvě kapsy, chybět by neměla ani přihrádka na svačinu, u nejmenších žáků bychom tašku měli ještě opatřit jmenovkou. Významnou úlohu zastává v případě výběr školní aktovky i její design, dítě se s ní samozřejmě musí cítit pohodlně a příjemně. Cena školních tašek je velmi různorodá. Levné batohy do školy lze pořídit již za cenu v řádech stokorun, dražší i v řádech tisíců. Výběr vyhovující tašky pomohou usnadnit nejrůznější nezávislé testy zaměřené na školní potřeby. Akce tohoto typu jsou každoročně iniciovány předními českými médii, v nichž jsou testy také zveřejňovány. V posledních testech získaly nejlepší ocenění školní batohy Topgal, Hama. Loap vyrábí spíše batohy sportovní, pro starší žáky a studenty jsou však tyto batohy vhodné i jako školní. Batohy Nike pak mají obdobný charakter. Školní aktovka Hama, Cars je vyhovující i pro prvňáky, a to jak po stránce anatomické, tak designové. Zejména v dřívějších letech byly oblíbené také školní batohy Cool, dnes se často objevují v nabídce internetových bazarů. Starší uživatelé mnohdy nosí také skate batohy do školy, neboť tyto mají mechanismus pro uchycení skateboardu. V případě těchto batohů bychom měli hledět na ergonomické uzpůsobení tím více, že skateboard navyšuje hmotnost zatěžující záda uživatele. Dva a půl kilogramu představuje pro žáka první a druhé třídy maximální zátěž, která by měla připadat na školní tašku a veškeré školní potřeby.

1. třída je z pohledu financí velice náročná, neboť je třeba kromě tašky pořídit i řadu dalších nevyhnutelných věcí, které nejsou nijak levné. Potřeby pro školáky při nástupu do školy dále zahrnují: sešity, učebnice, obaly, desky na písmenka a číslice, penály do školy přezůvky a sáček na ně, vybavení na tělesnou výchovu – tj. minimálně jedna tepláková souprava, trička, cvičky a tenisky na cvičení venku. Dále je nutné odpovídajícím způsobem naplnit školní penály – prvňák potřebuje alespoň tři měkké tužky (používaná tvrdost je obvykle č.2), ořezávátko, později plnící pero. Na výtvarnou výchovu jsou vedle klasických pastelek vyžadovány i voskovky, vodové barvy, tempery, štětce, lepidlo, barevné papíry, také kelímek na vodu, igelit na lavici, zástěra aj. Rovněž tyto školní potřeby by měly být co nejlehčí, jak již bylo zmíněno výše. Kvalitní jsou např. školní potřeby Witch. Pro dítě je samozřejmě nejdůležitější design, důležitou roli hraje především motiv každé školní potřeby – Spiderman, panenka barbie, postavičky z večerníčků a jiní hrdinové dětských srdcí jsou významnou součástí dětského života i ve škole.

Existuje samozřejmě řada možností, jak obstarat vhodné školní pomůcky. E-shop není v tomto případě vždy nejlepším řešením, neboť ze sociálního a psychologického hlediska je důležité, aby se na koupi školních potřeb dítě aktivně účastnilo společně s námi, což lépe zprostředkuje kamenný obchod. V případě školní tašky je navíc lepší fyzicky prověřit, zda dítěti aktovka dokonale sedí a cítí se v ní dobře. Je také možné využít bazary.

Vstup dítěte do školních bran je spojený i s dalšími výdaji, na které bychom neměli zapomínat. Předně je nutné zajistit mu doma vhodné podmínky k učení, opatřit mu psací stůl apod. Další výdaje jsou spojeny i s nákupem takového oblečení do školy, v němž se dítě v řadách svých nových kamarádů cítí dobře. V neposlední řadě se jedná se o financování nejrůznějších školních akcí (např. divadla, výlety apod.). Přes veškerou finanční náročnost představují však vstup do školy a první školní léta nezapomenutelné okamžiky pro nás i naše dítě a měli bychom tedy školním pomůckám a životu ve škole věnovat dostatek pozornosti, neboť naše pozornost a zájem usnadní dítěti život ve škole a napomůže duševnímu rozvoji a spokojenosti dítěte.